Jak zostać marynarzem?

Zawód marynarza cieszy się obecnie coraz większą popularnością. Nie ma się zresztą co dziwić: młodych ludzi kusi możliwość zwiedzenia całego świata oraz dużych pieniędzy. W ostatnich latach szkoły morskie przeżywają swój renesans. To właśnie w nich – pod okiem doświadczonych wykładowców – przyszli marynarze nabywają nowe umiejętności, które okazują się być niezbędne w późniejszej pracy zawodowej. Jak zostać marynarzem? Czy sama szkoła wystarczy, czy warto również inwestować w kursy doszkalające? Zapraszamy do uważnej i wnikliwej lektury!

Edukacja przede wszystkim!

Dobry marynarz, to wyedukowany marynarz! Pomimo, że to powiedzenie może wydawać się wyświechtane, to jednak ciężko odmówić mu słuszności. Osoby, które marzą o morskiej karierze, powinny postawić na gruntowną edukację. Należy bowiem pamiętać, że praca marynarza, pomimo że posiada wiele profitów, jest również szalenie wymagająca i niebezpieczna. Morze to nie biuro rachunkowe, a praca na nim nie kończy się wraz z wybiciem godziny 16.00. Adepci mają do wyboru zarówno kierunkowe szkoły średnie, jak również uczelnie wyższe,. Po ukończeniu studiów otrzymują tytuł młodszego oficera, można go również uzyskać bez konieczności kończenia studiów a podnosząc swoje kwalifikacje odpowiednimi kursami.

Ważne są predyspozycje zdrowotne

Aby rozpocząć karierę na morzu niezbędne jest wyrobienie specjalnej książeczki żeglarskiej, działa ona jak paszport. Aby jednak ją otrzymać, należy przejść badania lekarskie, których celem jest wykluczenie wszelkich ewentualnych przeszkód do wykonywania zawodu. Warto również wiedzieć, że kandydat sprawdzany będzie również pod kątem obecności w organizmie alkoholu lub narkotyków.

Szkolenia

Dobrze również regularnie uzupełniać swoją wiedzę. Dzięki temu marynarz może mieć pewność, że będzie doskonale przygotowany do każdej – nawet najbardziej nieoczekiwanej – sytuacji. Ośrodki szkoleniowe oferują bogaty wybór różnego rodzaju kursów. To, który okaże się najlepszy zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i predyspozycji marynarza.