Zawód marynarza: omawiamy jego główne zalety

Zawód marynarza cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Z roku na rok przybywa osób, które wiążą swoją przyszłość z morzem. Pływanie wielkimi tankowcami lub statkami pasażerskimi z pewnością nie zalicza się do grupy nudnych zawodów. Omawiamy główne zalety zawodu marynarza. Zapraszamy do uważnej lektury naszego artykułu.

Możliwość podróżowania

Do największych zalet pełnienia funkcji marynarza zaliczyć należy przede wszystkim atrakcyjne zarobki i możliwość podróżowania. Często zdarza się, że osoby, które pływają po morzach zwiedziły już cały świat – zarówno wzdłuż, jak i wszerz. Z tego też względu zawód ten polecany jest przede wszystkim ludziom nieumiejącym usiedzieć długo w jednym miejscu, łaknącym intensywnego życia i ciągłych wrażeń.

Nawiązywanie nowych znajomości

Warto oczywiście zauważyć, że praca na statku to nie tylko możliwość zwiedzania całego świata, ale również zamieszkujących go ludzi. Marynarze, z racji wykonywanego zawodu, mogą na własnej skórze zetknąć się z innymi narodowościami, ich kulturą oraz obyczajami. Nierzadko zdarza się, że na statkach zawiązywane są wieloletnie przyjaźnie.

Jak zostać marynarzem?

Osoba, która marzy o wykonywaniu pracy marynarza, musi posiadać doskonałe zdrowie oraz umieć pływać. Nie ma się co dziwić, zwłaszcza jeżeli wziąć pod uwagę trudne warunki, z jakimi przychodzi nie raz mierzyć się na morzu oraz zmiennymi klimatami, panującymi w znajdujących się w różnych częściach świata, portach. Konieczne jest również odbycie szeregu kursów oraz szkoleń. W zależności od tego, czy kandydat chce pływać na statkach handlowych czy pasażerskich, musi posiadać ku temu odpowiednie uprawnienia, jak np. książeczkę żeglarską. Należy przy tym pamiętać, że zawód marynarza wiąże się z także dużą odpowiedzialnością. To właśnie od niego zależy bowiem bezpieczeństwo statku, przewożonego asortymentu oraz pozostałych ludzi.