Kursy STCW Gdynia

Czym są i jak wyglądają kursy STCW?

Kursy STCW to skrót do angielskiej nazwy międzynarodowej konwencji Standards of Training, Certification and Watchkeeping. Konwencja określa wymagania w zakresie szkoleń dla marynarzy oraz wydawania świadectw i pełnienia wacht. W Polsce została przyjęta w 1984 roku. Każda jednostka żeglugi międzynarodowej jest zobowiązania do przestrzegania zapisów konwencji, a narodowe urzędy morskie muszą egzekwować jej postanowienia.

Kursy STCW – co trzeba wiedzieć?

Zintegrowane kursy STCW dedykowane są osobom, pracującym na statkach i żaglowcach, z wyłączeniem okrętów Marynarki Wojennej, statków rybackich i niehandlowych oraz jachtów rekreacyjnych. Kurs może także odbyć każda osoba, dążąca do poszerzenia wiedzy na temat bezpieczeństwa w pracy na morzu oraz instruktorzy żeglarstwa. Realizowany jest on zgodnie z wymaganiami określonymi przez Międzynarodową Organizację Morską, Konwencję STCW oraz Ministra Infrastruktury. Jest między innymi niezbędnym warunkiem do odbycia kursu podstawowego na książeczkę żeglarską.

Zakres kursu STCW obejmuje zajęcia praktycznie na basenie i poligonie przeciwpożarowym, dlatego należy ze sobą zabrać strój kąpielowy, klapki, ręcznik, rękawiczki ochronne i odzież poligonową. Zarówno wykłady, jak i zajęcia praktycznie odbywają się z kapitanami żeglugi wielkiej, pracownikami administracji morskiej, ratownikami medycznymi i strażakami. Zintegrowane szkolenie trwa 6 dni i kończy się uzyskaniem międzynarodowego certyfikatu, wystawianego przez Urząd Morski. Ważność certyfikatu wynosi 5 lat – po tym czasie kurs STCW należy odnowić.

Co wchodzi w skład kursów STCW?

W skład zintegrowanego kursu STCW wchodzą 4 szkolenia podstawowe:

1. Indywidualne Techniki Ratunkowe.

Zagadnienia dotyczą m.in. organizacji ratowania życia na morzu, technik ewakuacji czy sygnałów wzywania pomocy.

2. Ochrona Przeciwpożarowa.

Zagadnienia dotyczą m.in. wykrywania pożarów, użytkowania sprzętu gaśniczego czy organizacji walki z pożarem na statku.

3. Elementarna Pomoc Medyczna.

Zagadnienia dotyczą m.in. pozycji układania poszkodowanego, technik reanimacji czy opatrywania ran.

4. Bezpieczeństwo Własne i Odpowiedzialność Wspólna.

Zagadnienia dotyczą m.in. przepisów ochrony środowiska, odpowiedzialności socjalnej czy zasad BHP.
Dodatkowym kursem, który można odbyć bok zintegrowanego kursu STCW, jest Problematyka Ochrony Statku. Na jego podstawie zostaje wydane międzynarodowe świadectwo Certificate of Proficiency in Security Awareness, którego posiadanie od 2013 roku jest obowiązkowe m.in. dla osób, ubiegających się o książeczkę żeglarską.

Zapisz się już teraz

Szybko zapiszesz się na nasz kurs korzystając z formularza.

Kontakt z nami

Telefon

792 610 356
58 620 41 65

Adres e-mail

oszgm@post.pl
kursyweglowa@wp.pl

Faks

58 661 21 53

Adres

81-341 Gdynia,
ul. Węglowa 11

NIP

9581662025

Formularz kontaktowy

9 + 1 =